KS Górnik Boguszowice - strona nieoficjalna

relacja »
oceny zawodników »

Historia Górnika

Boguszowice są usportowioną miejscowością. W okresie międzywojennym działało tu kilka klubów. Najstarsi działacze wspominają KS Kościuszko, KS Poniatowski i KS Polonia. Największy rozgłos zdobył sobie jednak założony w 1926 roku przez Panów: Roziaka, Pańczka, Wacławczyka, Maciończyka i Drąszczyka i przyjął nazwę Klub Sportowy "Szyby".

Działacze ci zapoczątkowali zorganizowany ruch sportowy, zaczęli od założenia drużyny piłkarskiej, który zgodnie z regulaminem wystartowali w klasie "C" w podokręgu Rybnik. Piłkarze awansowali z czasem do klasy "B", ale działalność Klubu nie kończyła się na kopaniu piłki. Oprócz pracy sportowej znalazło się miejsce na rozrywkę i mówiąc dzisiejszym językiem działalność kulturalno-oświatową. "Szyby" miały własny teatrzyk amatorski i orkiestrę, na festyny przedstawienia teatralne i rozgrywki sportowe licznie przychodzili mieszkańcy z okolicznych miejscowości.

Ponure lata okupacji hitlerowskiej przerwały działalność sportową lecz nie zniszczyły pięknych tradycji, które odżyły w wyzwolonej Polsce. W 1946 roku powstał KS "Górnik" Jankowice przemianowany później do związku z rozbudową Kopalni i osiedla KS "Górnik" Boguszowice. Do pierwszych powojennych działaczy należeli pan: Lazar, Grzybek, Sosnowski, Stasiak, Ogórka i Nosiadek. Troskliwym opiekunem klubu została załoga kopalni Jankowice. Dzięki tej pomocy klub zaczął się rozwijać, postępy czynią piłkarze mający aspiracje awansu do grona najlepszych zespołów w ROW. Powstają nowe sekcje bokserska, szachowa, piłki palantowej, siatkówki żeńskiej i męskiej, tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów, lekkiej atletyki.

Lata 1956-70 należą do najbardziej pracowitych i obfitujących w sukcesy w dziejach boguszowickiego klubu. Rozwojem sportu interesował się dyrektor naczelny kopalni Jankowice i prezes Górnika mgr. inż. Juras. Do najbardziej ofiarnych społecznych działaczy należał wiceprezes Pan Kopiec, im przede wszystkim zawdzięcza Klub nowy stadion z urządzeniami lekkiej atletyki i widownią, boiskami do gier sportowych, szatniami i okazałą świetlicą. Sny o potędze stają się rzeczywistościa dzięki awansowi pięściarzy do III Ligi Śląskiej w której dobrze radzą sobie przez kilka sezonów. Sympatycy futbolu jeszcze dziś wspominają jedenastkę, w której grali między innymi: Prudel, Kłaczek, Siemianowski, Dyla, Piechaczek, Danel, Pośpiech, Klugier, Fros, Morciniec. Osiągnięciami legitymują się także ciężarowcy: (Siemieniuk, Maj), lekkoatleci, szachiści, siatkarze oraz drużyna piłki palantowej która została szesnastokrotnym mistrzem Polski.

Od 1971 roku rozpoczyna się kryzys w Klubie, żywotne dotąd sekcje zaczynają podupadać, sekcja bokserska zawiesza swoją działalność, w jej ślady idą lekkoatleci i ciężarowcy, ci ostatni przechodzą do KS ROW. Górnik Boguszowice staje się małym Klubem, którego reputację usiłują podtrzymać piłkarze (grając w klasie A), szachiści (wojewódzka klasa B), siatkarze (klasa C) i zespół piłki palantowej zaliczający się nadal do czołówki krajowej. Po złotych godach istnienia Klubu wydawało się, że trudny okres Klub ma za sobą dzięki oddanej garstce działaczy: Panów Oleś, Kopiec, Hanak, Szpot, Śliwa, Zimończyk.

Przeprowadzono systemem gospodarczym remont stadionu i świetlicy, zorganizowano szereg imprez sportowo-rekreacyjnych dla górników i członków ich rodzin, co kontynuujemy do dnia dzisiejszego. Prezesami KS Górnik Boguszowice byli: naczelny dyr. mgr. inż. Kasperek, naczelny dyr. mgr. inż. Zimończyk, mgr. inż. Hanak, mgr. inż. Stanisław Baron, mgr. Ryszard Paprotny, mgr.inż. Zbigniew Kula i do dziś panujący Jerzy Sawczuk. W latach 90-tych działały w Klubie już tylko dwie sekcje softballa i baseballa, która grając w I lidze zdobywała tytuły mistrza i wicemistrza Polski, ale obecnie ma zawieszoną działalność, druga sekcja piłki nożnej grająca w klasie A zdobyła w 1999 roku historyczny awans do Ligii Okręgowej, w której gra do dzisiaj. Do grona szkoleniowców KS "Górnik" Boguszowice należeli m.in.: panowie Tatuś, Sauer, Kłaczek, Strzykalski (byli reprezentanci Polski), Kamiński, Newy, Czarny, Gach, Kłaczek, Buchalik i  Papierok.

Obecnie Górnik występuje w Rybnickiej "A"klasie.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

pon.

Wspierają Nas!!